Späť do blogu

Projekt živej pravekej osady na úpätí Nízkych Tatier sa presúva na 1.9.

Projekt Kultúrny, historický a umelecký odkaz našich predkov v tvorivom procese a vzdelávaní

Archeopark je najmodernejšou formou prezentácie archeologického a historického kultúrneho dedičstva v prírode. Na rozdiel do archeoskanzenov, ktoré sa spravidla budujú priamo na miestach archeologických objavov, archeopark je umelo vybudovaný areál. Všetky objekty a reálie však vychádzajú z konkrétnych nálezových situácií a pri ich konštrukcii sa uplatňujú aj pôvodné technologické postupy.
Archeopark Liptovia je projekt živej pravekej osady, ktorá sa buduje južne od obce Partizánska Ľupča, v malebnom podhorskom prostredí na úpätí Nízkych Tatier. Už v 13. storočí sa v neďalekej Ľupčianskej doline a na Magurke ťažilo a ryžovalo zlato, neskôr najmä striebro a antimón. Na ploche 5,5 ha tu postupne vyrastie komplex drevených stavieb, ktorý chronologicky dokumentuje osídlenie Slovenska od paleolitu až po slovanské obdobie. Areál je rozdelený do dvoch samostatných častí. V prednej časti budú stáť paleolitické stany, domy a chaty z doby kamennej až z obdobia sťahovania národov, tkáčska dielňa, studňa, sýpka, chlievy pre zvieratá, hrnčiarska dielňa, mincovňa a vyhliadková veža. V okolí budú jednoduché políčka na ktorých sa budú pestovať dobové plodiny, nebudú chýbať ani živé zvieratá. Zadná časť areálu sa využije na letné tábory, festivaly, chov zvierat a pod. V budúcnosti by sme chceli zrekonštruovať kniežaciu mohylu z doby bronzovej, v ktorej by bola expozícia praveku. Súčasťou ponuky bude aj predaj rôznych suvenírov, publikácií a replík archeologických nálezov. Celý areál tak poskytne množstvo príležitostí na rôzne programové podujatia, festivaly a prezentácie pre široké spektrum návštevníkov s celoročnou prevádzkou. Takto komplexne koncipovaný projekt je v rámci Slovenska doteraz ojedinelý a sme presvedčení, že sa stane nielen významnou turistickou atrakciou Liptova, ale nájde tiež odozvu ďaleko za hranicami.
Príďte pomôcť oživiť toto naše kultúrne dedičstvo. O termíne Vás ešte budeme informovať. V prípade zlého počasia sa termín posunie o týždeň neskôr. Čo sa týka prác, bude sa jednať o nenáročné úpravy pozemku, kosenie trávy, stavanie jednoduchých ohrád a pod. Konkretizovať ich až tak nevieme z dôvodu, že realizácia projektu už v skutočnosti prebieha, kde momentálne stavajú prvý dom z pôvodných materiálov ako lieska a hlina. Koniec koncov, práce je vždy naozaj dosť pri takýchto projektoch, takže pracovné činnosti sa rozdelia až po príchode dobrovoľníkov na miesto.
Top