Späť na prehľad blogu

Záhradka, dvor, sad a pocitový chodník v detskej lesnej škôlke

Naše lesníčatká zažívajú prechádzky za každého počasia v prírode, v lesoparku Berek. Okrem toho majú k dispozícii priestory škôlky, veľký dvor, sad a záhradku... Tieto časti by sme chceli upraviť, aby boli lepšie prispôsobené ich detským hrám, no stále z prírodných materiálov. Radi by sme pre detičky, ale aj pre rodičov a obyvateľov mesta vytvorili pocitový chodník, ktorý je veľmi prospešný pre chodidlá a detičky vďaka nemu rozvíjajú svoje vnemy, spoznávajú a reálne skúšajú rozne materiály ...priamo na dvore škôlky, alebo v lesoparku Berek. Radi prijmeme vašu pomoc.
Kmeň o.z.
Szárazová Katarína
Tatranská 174
94001 Nové Zámky
Kmeň o.z. je prvá “lesná detská škôlka” v Nových Zámkoch, v ktorej naše deti vyrastajú v prírode, žijú aktívne a stravujú sa poriadne, je miestom, kde deti rastú a spoznávajú prírodu v kolobehu roka, kde zažívajú radosti a hlavne reálne činnosti, kde spontánna hra a radosť z objavovania stoja nad vedomosťami. Len aktívny pohyb, fantázia, hra a láskavé prostredie doprajú dieťaťu ten najlepší základ pre rast a ďalší život veľkého školáka.

Idea založenia Lesnej detskej škôlky si pritiahla viacero priaznivcov, čo viedlo k vzniku Občianskeho združenia Kmeň. Myšlienka založenia detskej lesnej škôlky sa formovala 4 roky. Na počiatku boli rodičia, ktorí chceli viesť deti inak, v protipóle k dnešnej intelektovo - pretechnizovanej dobe. Prišli na rad rekonštrukcie, práce na záhradke, rozhovory s verejnosťou, prvé pokusy škôlkovania, prvé kúrenie v hlinenej peci. Sme rodiny, z ktorých má každá možno iný príbeh stretnutia sa s touto myšlienkou, ale spája nás láska k deťom a myšlienka spätosti s prírodou je zároveň naším životným postojom, presvedčením. Dnes sa tešíme, že v auguste 2016 sme svoj sen uskutočnili. 

Bez pomoci a odhodlania viacerých rodín, známych, ale aj neznámych by sme neboli tam, kde sme teraz a stále je čo zvelaďovať. Podpora projektu by nám veľmi pomohla, aby sme mohli detičkám vytvoriť ich vlastné malé záhony, vytvorili pocitový chodníček, upravili sad a dvor, aby hra bola ešte väčším zážitkom aj vo chvíľach, kedy nemôžeme tráviť čas v lesoparku.
 
Top